insta

"Było raz czworo dzieci: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Opowiem wam o tym, co im się przydarzyło […]” (C.S. Lewis)

[…] a przydarzyło się wiele, a jeszcze więcej zostało przemilczane. W powieści zatytułowanej „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewis poprzez przeskok w czasie daje czytelnikom możliwość stworzenia własnych fantastycznych przygód. W odpowiedzi na zaproszenie autora powstał projekt pt. „Nieopowiedziane przygody w Narnii”. Dzielna grupa młodych śmiałków wraz z prof. Davidem Malcolmem, wykładowcą z Uniwersytetu Gdańskiego przechodzi przez starą szafę ze świata ludzi do świata, który zamieszkują magiczne istoty. Czeka nas wiele przygód, które przeżyjemy z tytułowymi bohaterami jak i nowymi postaciami wymyślonymi przez początkujących pisarzy. Pomysły zostaną przelane na papier, przeniesione do aplikacji BookCreator i wydane w postaci elektronicznych książek poszczególnych autorów lub jako zbiór opowiadań.    

Janina Żerańska
(2.02.2015)

Uniwersytet Gdański i Fundacja BETWEEN.POMIĘDZY w SASP

W roku szkolnym 2014/2015 po raz pierwszy gościmy wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego, będących współzałożycielami fundacji BETWEEN.POMIĘDZY. Na comiesięcznych spotkaniach z uczniami 5 i 6 klas szkoły podstawowej, w ramach warsztatów literackich, zrealizujemy projekt o nazwie „Nieopowiedziane przygody w Narnii” (”Untold Stories of Narnia”) na podstawie książki C. S. Lewisa pt. „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Projekt sam w sobie jest przygodą, zarówno dla prowadzących jak i uczniów, ponieważ jest to pierwszy projekt edukacyjny fundacji BETWEEN.POMIĘDZY skierowany do uczniów szkoły podstawowej. Pod bacznym okiem prowadzących uczniowie będą tworzyć autorskie opowiadania. Celem tego przedsięwzięcia jest wydanie elektronicznej książki będącej zbiorem dzieł uczniów SASP.  

Zapraszam do galerii zdjęć
Janina Żerańska
(26.10.2014)

Nieopowiedziane przygody w Narnii:  piąte spotkanie

Na marcowych zajęciach zajęliśmy się smoczymi opowiadaniami. Prof. Malcolm z Uniwersytetu Gdańskiego wykorzystał jedno z najstarszych dzieł literatury staroangielskiej żeby przybliżyć uczniom SASP sylwetkę smoka. Mowa tu o poemacie heroicznym pt. Beowulf.
Wysłuchawszy opowiadania, zainspirowani uczniowie zajęli się pisaniem opowiadań o smokach. Praca ruszyła w grupach oraz indywidualnie. Wszystkich najbardziej zafascynowała postać smoka, którą to starali się uchwycić za pomocą aplikacji Sketches lub Animation Desk oraz tradycyjnie przy użyciu ołówka. Po ukończeniu okładek młodzi twórcy zajęli się pisaniem swoich małych dzieł.

Zapraszam do galerii zdjęć
Janina Żerańska
(30.03.2015)

Nieopowiedziane przygody w Narnii: czwarte spotkanie

W tym miesiącu rozpoczęliśmy piracką przygodę z uczniami SASP i prof. Davidem Malcolmem. Na początku zajęć była burza mózgów, w wyniku której zebraliśmy słownictwo potrzebne do napisania iście pirackiego opowiadania. Następnie, żeby tradycji stało się zadość, uczestnicy kółka wysłuchali ciekawego opowiadania o piratach w wykonaniu gościa.
Uczniowie podjęli pracę nad nowymi tekstami w trzech grupach, ale nie tylko oni połączyli siły, wymyślone postacie z poprzednich opowiadań uczniów stawią wspólnie czoła kolejnej przygodzie. Inny równie ciekawy pomysł, który jest realizowany to piracki komiks pt. ”Lost Treasure” z mapą prowadzącą do tytułowego zaginionego skarbu. Kolejne spotkania zdradzą więcej pirackich sekretów. Z niekrytym entuzjazmem czekamy na rozwój akcji!

Zapraszam do galerii zdjęć
Janina Żerańska
(25.02.2015)

Nieopowiedziane przygody w Narnii: trzecie spotkanie

Na życzenie uczestników kółka, prof. Malcolm z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji BETWEEN.POMIĘDZY opowiedział swoimi słowami nowelę detektywistyczną pt. „Skradziony list” (ang. ”The Purloined Letter”) autorstwa Edgara Allana Poe. Uczniowie V i VI klasy z zaciekawieniem i uwagą wysłuchali historyjki.

Zagadka skradzionego listu królowej zainspirowała uczniów do nowych opowiadań. Prace nad takimi tytułami jak ”The Stolen Wardrobe”, ”Milky Detective” czy ”Barbara the Detective” trwają! Pomysły, pierwsze zdania czy akapity, okładki, ilustracje wszystko przemawia za tym, że nasi młodzi pisarze są w swoim żywiole i z pewnością kolejny raz mile nas zaskoczą swoją kreatywnością.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Janina Żerańska
(20.01.2015)

Nieopowiedziane przygody w Narnii: pierwsze i drugie spotkanie

24 listopada prof. Malcolm spotkał się ponownie z uczniami SASP. Z niekrytym podziwem wysłuchał fragmentów powstających autorskich opowiadań uczestników kółka zainteresowań. Będąc wymagającym słuchaczem wdał się w dialog z autorami pozostawiając młodych pisarzy z dobrymi radami.
W trakcie trwania zajęć profesor opowiedział nową dla słuchaczy historyjkę prezentując tym samym narrację pierwszoosobową, która pełni funkcję modelu do kolejnego opowiadania.
Prace nad poprzednimi opowiadaniami trwają, w między czasie kształtują się w głowach uczestników nowe pomysły na ciekawą fabułę, a już 15 grudnia kolejne spotkanie i świąteczne wydania opowiadań uczniów SASP.

Zapraszam do galerii zdjęć
Janina Żerańska
(25.11.2014)

Współpraca z Instytutem Anglistyki

Serdecznie zapraszamy dnia 16 kwietnia 2014 r. o godz. 14:00 do Sopockich Szkół Autonomicznych na uroczystość podpisania porozumienia pomiędzy

Wydziałem Filologicznym
Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki,
Fundacją BETWEEN.POMIĘDZY
a Sopockimi Szkołami Autonomicznymi.

W uroczystości podpisania porozumienia udział wezmą przedstawiciele Władz Urzędu Marszałkowskiego, Władz Miasta Sopotu, Uniwersytetu Gdańskiego,Fundacji BETWEEN.POMIĘDZY, Gdańskiej Fundacji Oświatowej, Rady Rodziców oraz Uczniów i Nauczycieli SSA.    

Program uroczystości:

  • Rozpoczęcie uroczystości przez Iwonę Malmur,dyr. zarządzającą Sopockich Szkół Autonomicznych;
  • Wystąpienie prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy, dziekana Wydziału Filologicznego;
  • Wystąpienie prof. dr hab. Davida Malcolma, kierownika Katedry Kultur i Literatur Anglojęzycznych na temat: „Rola literatury i teatru anglojęzycznego w edukacji”;
  • Wystąpienie dr Tomasza Wiśniewskiego, prezesa Fundacji BETWEEN.POMIĘDZY;
  • Uroczyste podpisanie porozumienia;
  • Program artystyczny przygotowany przez uczniów Sopockiego Autonomicznego Gimnazjum.

Dyrekcja Sopockich Szkół Autonomicznych
(14.04.2014)