"Jak powstała nasza firma...?"- to nasz autorski projekt realizowny, w ramach ogólnoświatowego programu "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości".


"Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować - już po niej."             
Henry Ford

Projekt "Jak powstała  nasza firma...?"  był realizowany w naszych szkołach od listopada 2014 roku  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który jest najciekawszym na świecie wydarzeniem promującym przedsiębiorczość jako postawę i podejmowanie inicjatyw biznesowych. ŚTP realizowany jest na ogromną skalę, angażując 143 państwa i miliony uczestników. To bardzo różnorodna inicjatywa otwarta dla tych, którzy mają marzenia.  W Sopocie na pięć realizowanych wydarzeń, trzy należały do naszej szkoły. Byliśmy także jedyną sopocką szkołą zaangażowaną w realizację tego projektu.

Aby wspomóc naszych przyszłych właścicieli firm, rozpoczęliśmy realizację projektu od spotkania z radcą prawym Panią Urszulą Rybszleger, która we wspaniały sposób opowiedziała o tym, jak być przedsiębiorczym oraz wtajemniczyła naszych uczniów w prawne aspekty zakładania i działalności firm. Pani Urszula Rybszleger jest radcą prawnym, założycielem i komplementariuszem Kancelarii Radcy Prawnego Rybszleger SP.K. Od ponad 12 lat świadczy usługi prawne dla firm z sektora finansowego. W latach 2009-2010 członek Rady Nadzorczej Best Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. w Gdyni. Od czerwca 2012 roku z ramienia BEST S.A. sprawuje funkcję Wiceprzewodniczącej Komitetu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, gdzie aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych.

Następnie przystąpiliśmy do pracy nad sednem naszego projektu..... czyli firmami:)

 "Jak powstała nasza firma...?" to wydarzenie, które w ciekawej, konkursowej i zabawowej formie w myśl zasady "bawiąc uczyć, ucząc bawić", promuje wśród dzieci i młodzieży postawy przedsiębiorczości, działania zespołowego, planowania i oceniania własnych działań oraz wielu innych umiejętności wynikających z pracy metodą "projektu".

 Młodzież z klas I-III Sopockiego Autonomicznego Gimnazjum oraz klas VI Sopockiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej w zespołach klasowych przygotowywała projekty własnej firmy, biznesplany, filmy reklamowe, niektórzy zalożyli bloga, na którym opisali poszczególne etapy tworzenia firmy - problemy, spostrzeżenia oraz informacje o przebiegu jej działalności. Zebrane fundusze miały zostać przeznaczone na cele charytatywne.

Firmy zaprezentowaliśmy w czasie spotkania w Sopockiej Szkole Wyższej przed wladzami naszych szkół- Paniami Dyrektor Iwoną Malmur, Ewą Juraszek, Taidą Szczepańską- Podumis,  władzami Sopockiej Szkoły Wyższejprezes Gdańskiej Fundacji Oświatowej Panią Bożena Pawlak oraz Panem dr Zbigniewem Canowieckim - prezesem związku "Pracodawców Pomorza", którzy wyrazili uznanie dla naszych młodych przedsiębiorców.

Tworząc firmy, planując ich działalność kierowaliśmy się zasadą promowaną przez Henrego Forda , w myśl której "interes, który nic poza pieniędzmi nie przynosi, jest złym interesem." Niemniej powstały następujące firmy, których wyniki finansowe zaskoczyły nawet niektórych Twórców i Założycieli;)  Oto nasze firmy:

1. Klasa 6a, firma  Hand2hand. Specjalizacja: rękodzieło. Firma planuje także w najbliższej przyszłości zorganizować spotkanie z Markiem Kamińskim i Dariuszem Michalczewskim, oraz zlicytować koszulkę z podpisami zawodników Lechii Gdańsk, którą uczniowie dostali w prezencie od zawodników. Firma przebranżowiła się w trakcie trwania projektu  na handel ciastami i galaretkami - zebrano 1119,04 zł. I 1 euro. W myśl decyzji Firmy fundusze te zostaną przekazne  Hospicjum w Sopocie.

2. Klasa 6b, firma  Zakalec, to tylko kwestia smaku, czyli  piekarnia artystyczna, która w ramach swojej działalności zebrała  na UNICEF  303 zł., a szczyciła się ofertą złożoną ze wspaniałych wypieków o jeszcze wspanialszym smaku i wyglądzie.

3. Klasa 1a SAG, firma  Mydło i powiodło. 1001 drobiazgów, czyli pośrednictwo, handel drobiazgami. Konkurencja była zbyt silna..., ale cały czas czekamy na rozpoczęcie działalności i efekty pracy Firmy;)

4. Klasa 1b SAG, firma  Santa's workshop- niezniszczalne ozdoby świąteczne i niebiański czekolada, to prężnie działająca firma proponująca swoim klientom przede wszystkim własnoręcznie wykonane ozdoby świateczne, które podbiły serca i kieszenie Nauczycieli;) Firma zebrała 100 zł. dla WOŚP i 450 na schronisko dla bezdomnych zwierząt "Ciapkowo", czym podbili moje serce.  Dzieci zadzwoniły do Ciapkowa poprosiły o listę potrzebnych rzeczy, zakupiły i dostarczyły na miejsce.

5. Klasa 2a SAG, firma   Clever and Rich proponująca  korepetycje uczniowskie, wzajemną pomoc za symboliczna kwotę przeznaczoną na cele charytatywne. Korepetycje okazały sie darmowe i trudno było pobierać opłaty za naukę, ale pomimo tego zysk był bardzo wymierny i wierzymy, że dobre oceny na koniec semestru są wynikiem działalności firmy C&R, poza tym zebrano 77,60 zł. na schronisko dla bezdomnych zwierząt.

6. Klasa 2b SAG, firma  Sopocka Autonomiczna Imprezownia proponująca w swojej ofercie eventy tematyczne, ale przede wszystkim dobrą, a nawet najlepszą zabawę;) Zysk ze zorganizowanej przez SAI imprezy Halloowen przeznaczono na schronisko w Sopocie, które zostało obdarowane karmą dla zwierząt.

7. Klasa 3 SAG, firma  SASH, która zaporponowała  ekologiczne kosmetyki nie testowane na zwierzętach, wykonane absolutnie własnoręcznie. Firma  planuje podbić rynek kosmetyków zaraz po wspaniałym wyniku z egzaminu gimnazjalnego;)

Mamy nadzieje, że działalność firm nie skończy się wraz z podsumowaniem projeku, ale wiele dobrych inicjatyw zostało rozpoczętych i trwać będzie nadal. Mark Twain powiedział kiedyś, że "wiele rzeczy małych stało się wielkimi, tylko dzięki odpowiedniej reklamie". Proszę zatem potraktować to podsumowanie jako reklamę wymienionych firm, które mam nadzieje w przyszłości z małych firm uczniowskich staną sie wielkimi na miarę Microsoftu, Appla i innych. A nasi Uczniowie rekinami biznesu.... Jeśli tylko zechcą... Oczywiście...:):):)

Katarzyna Matwiejczyk
(20.02.2014)