Zajęcia Odysei Umysłu prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych technik twórczego myślenia. Wszystkich, których interesuje ten temat zapraszam na stronę: http://www.mycoted.com/Category:Creativity_Techniques, gdzie znajduje się baza metod rozwijających kreatywne myślenie (baza w języku angielskim).

Jedną z najważniejszych jest technika SCAMPER. Poniżej znajdziecie przykład jej zastosowania.

Co się dzieje w głowie artysty, kiedy tworzy? Jak znani twórcy wpadają na genialne pomysły? Technika SCAMPER daje odpowiedź na te pytania.

Autorem jest Bob Eberle, a napisał o niej szczegółowo Michael Michalko. Stanowi "czeklistę" mechanizmów myślenia, które można wykonać w celu przetransformowania (przemiany) istniejącego wytworu w coś zupełnie nowego.

Owe przemiany to:

S - Substitute - zastąp (składniki, materiały, ludzi). PRZYKŁAD: Niedawno przeczytałam o studentach, którzy zbudowali ekologiczny samochód na azot.
C - Combine - połącz (wymieszaj, zintegruj, dodaj inny element). PRZYKŁAD: Kiedyś popularna była bajka "My Little Pony". No, ale... Skrzydlate konie? Hmm... To przecież już było... Może teraz coś innego? Na przykład skrzydlate ropuchy? Albo orangutany? A z klasycznych przykładów: chimery.
A - Adapt - zaadaptuj (przerób, zmień funkcję, użyj części innego elementu, żeby zaadaptować coś do innego działania, miejsca, otoczenia). PRZYKŁAD: Znacie "Gwiezdne wojny"? Na pewno. A pamiętacie początek? Nie brzmiał: "Dawno, dawno temu, za górami, za lasami...", tylko: "Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...".
M - Magnify - Zwiększ, wydłuż, podwyższ, dodaj cechy; M - Modify - zmień; zmniejsz, zwiększ skalę, zmień kształt, atrybuty (np. kolor). PRZYKŁAD: Co jest najlepszym przykładem wyolbrzymienia? To chyba oczywiste: olbrzymy.
P - Put to another use - znajdź inne zastosowanie. PRZYKŁAD: Jesteś na bezludnej wyspie, przy sobie masz tylko spinacz do papieru. Do czego może ci się przydać? Wymyśl jak najwięcej zastosowań. Polecam też film: "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe".
E - Eliminate - usuń element, uprość. PRZYKŁAD: Pamiętacie "Jeźdźca bez głowy"?
R - Rearrange - zmień porządek, kolejność, przearanżuj składniki, zmień prędkość, wzorzec. PRZYKŁAD: Tu przychodzi mi do głowy tylko zmiana wystroju wnętrz wedle zasady Feng Shui, cokolwiek oznacza ten termin...
R - Reverse - wywróć wnętrzem na wierzch, górą do dołu; odwróć. PRZYKŁAD: "Upside Down". Ostatni film z Kirsten Dunst, w której mamy tuż obok siebie dwie planety, a ich mieszkańcy żyją wobec siebie jakby właśnie "do góry nogami".

ZE SCAMPEREM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE... ;)

WYBRANE TECHNIKI TWÓRCZEGO MYŚLENIA I ZABAWY KREATYWNE

Dorota Wieczorek, koordynator Odysei Umysłu SSA