gramatykaUczennice i uczniowie z 7 B przekonali się, że nauka gramatyki języka polskiego wcale nie musi być nudna. Po omówieniu zagadnień klasa 7 B przygotowała lapbooki dotyczące fonetyki. Mam nadzieję, że ostatnie podsumowujące lekcje były nieco innym, niż tradycyjny sprawdzian, powtórzeniem i utrwaleniem wiadomości gramatycznych.

Katarzyna Bębenek
(14.11.2017)

hobbitOstatnio na lekcjach polskiego z uczennicami i uczniami 6 B wyruszyłam w podróż do świata Bilba Bagginsa. Wspólnie zastanawialiśmy się, co zmieniła w życiu hobbita podróż. Dostrzegliśmy również, że w powieści Tolkiena mowa jest o tym, jak różne postawy możemy przybierać, gdy zdobędziemy bogactwo lub władzę.
Zakończeniem przygody z lekturą było stworzenie lapbooków.

Katarzyna Bębenek
(08.11.2017)

11 XI... Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.

Adam Mickiewicz

11 listopada-
Narodowe Święto Niepodległości –

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów mieszkańcy Sopotu na koniec uroczystości tego wyjątkowego dnia na kartach historii Polski zgromadzili się pod do Pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu, by uczcić pamięć tych wszystkich, którzy "złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny, walcząc za wolność naszą i waszą". Po przemówieniu Pana Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez delegacje m.in. sopockich szkół, ważniejszych organizacji i partii politycznych. Nie zabrakło też przedstawicieli Sopockich Szkół Autonomicznych, którzy również złożyli w imieniu całej szkoły wiązankę pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu. Dziękuję 12 uczniom naszej szkoły, którzy przybyli na uroczysty apel pod Pomnikiem, mimo niesprzyjającej aury, wykazując się ten sposób wielkim duchem patriotyzmu.

Katarzyna Wysocka-Pianowska
(14.11.2017)

25 października w SSA na 3 i 4 godzinie lekcyjne odbyły się warsztaty wolontariatu dla klas 7 SASP, 1-3 SAG i 1-3 SAL zorganizowane przez Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych. Działania podjęte przez to Centrum ma na celu rozwój idei wolontariatu w Sopocie i jest realizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu p. Jacka Karnowskiego.
Oczywiście frekwencja, przygotowanie, dobre nastawienie i nastrój uczniów w czasie warsztatów dopisały w 100%. W trakcie zajęć uczniowie w grupach zmierzyli się z różnymi zadaniami, m.in. stworzenie plakatu z propozycjami haseł/pojęć kluczowych związanych ze słowem "Wolontariat", dyskusja i podzielenie się doświadczeniami związanymi z wolontariatem oraz przedstawienie krótkich scenek/reklam na temat: "Dlaczego warto być wolontariuszem?"
Panie prowadzące z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych przedstawiły ofertę działalności wolontariatu na terenie Sopotu oraz kierunki współpracy. Chętni uczniowie mieli możliwość przekazania swoich danych adresowych do dalszej współpracy. Głównym koordynatorem grupy wolontariatu w szkole jest p. Katarzyna Wysocka-Pianowska - nauczycielka wosu, a w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych p. Agnieszka Kobierowska - specjalista ds.wolontariatu.

Katarzyna Wysocka-Pianowska

slubowanie

Każde dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej czeka z wielką niecierpliwością na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. To bardzo ważne wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 24 października – uczniowie klasy I a i I b zostali pasowani na uczniów.
Do tej uroczystości przygotowywali się od pierwszych dni nauki szkolnej pod czujnym okiem swoich opiekunów. Cała uroczystość odbyła się pod czujnym okiem Króla Ołówkosa wraz z Królową oraz Gwardzisty. Wykonane zadania oraz uroczyste ślubowanie przypieczętowane wypiciem soku z cytryny otworzyły nowym uczniom bramę Krainy Szkołolandii.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrekcja SSA, rodzice oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Wszystkich zebranych serdecznie powitała p.o.Dyrektor Zarządzająca Ewa Czech oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Kamińska.
Aktu Pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem dokonała p. dyrektor szkoły Anna Pawłowska w asyście p. wicedyrektor Doroty Kuzebskiej. Ponadto pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami przygotowanym przez Urząd Miasta Sopotu oraz Dyrekcję SSA. Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Wrażenia uroczystości podsumowuje wypowiedź jednej uczennicy „Od dziś jestem już taka prawdziwa”!

Ewa Juraszek
Agnieszka Maciejuk