insta

Wymiana polsko- niemiecka w Sopockich Szkołach Autonomicznych trwa już od 2014 roku. Nasza Szkoła jest zaprzyjaźniona z kilońską szkołą- Ernst Barlach-Gymnasium. Celem naszej wymiany jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Pragniemy, aby uczniowie poznali się i doświadczyli życia codziennego w kraju sąsiada. Co roku we wrześniu gościmy w naszej szkole uczniów z Niemiec wraz z opiekunami. Przez 5 dni realizujemy wspólnie bogaty kulturowo i krajoznawczo program. W maju następuje rewizyta, czyli nasi uczniowie wraz z opiekunami goszczą w rodzinach niemieckich. W wymianie istotne jest, że zarówno nauczyciele jak i uczniowie uczestniczący w wymianie goszczą przez tydzień w swoich domach partnerów wymiany, co sprzyja używaniu języka obcego oraz bliższemu poznaniu i nawiązaniu przyjaznych relacji. Uczniowie poznają zwyczaje, kulturę, specyfikę rodziny i społeczeństwa. Nasze projekty wspiera PNWM- Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży- organizacja utworzona przez rządy obu krajów. www.pnwm.org.

 logo pnwm pion CMYK

W tym roku program również był bardzo ciekawy. Jego celem było przede wszystkim pokazanie i poznanie trzech miast : Gdyni, Gdańska i Sopotu. Poza tym uczestnicy wymiany mieli okazję brać udział w warsztatach ekologicznych, kucharskich i historycznych. Wszystkie nasze wspólne aktywności zostały uwieńczone zajęciami w Adventure Park na Kolibkach, co okazało się wyjątkową atrakcją. Nas goście wyjeżdżali z Polski bardzo zadowoleni ,podkreślając polską serdeczność i gościnność.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do relacji na Facebooku

Lucyna Dorawa-Biłanicz
(24.10.2019)

Właśnie wróciliśmy pełni wrażeń ze wspaniałej, niemieckiej wymiany. Poznaliśmy nowe, interesujące miasto (Kilonia). Leży ono nad Morzem Bałtyckim. Zawarliśmy nowe przyjaźnie i rozszerzyliśmy swoje kulturowe horyzonty. Mieliśmy szansę podczas odpływu  na przejście pieszo po dnie Morza Północnego (6 kilometrów na wyspę Hallig Oland). Jeździliśmy na rowerach kilkanaście kilometrów dziennie. Było to niesamowite przeżycie. W wolnym czasie spotykaliśmy się w gronie przyjaciół polsko - niemieckich w przeróżnych miejscach np. w ekstremalnym parku linowym.Na zakończenie wymieniliśmy się zaprojektowanymi i wykonanymi przez nas koszulkami. Wymiana dostarczyła nam wielu emocji. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę  naszych przyjaciół z Niemiec już we wrześniu.

Wiktoria Kamińska klasa 7a

Kiel2019

Zapraszam do galerii zdjęć

Lucyna Dorawa-Biłanicz
(17.05.2019)

W dniach 26.09 - 02.10 gościliśmy w naszej szkole niemiecką młodzież z Kilonii z Ernst-Barlach-Gymnasium. W trackie wymiany 17 naszych uczniówi ich goście uczestniczyli w programie, który dostarczył wszystkim wielu wspaniałych wrażeń i dał możliwość jeszcze lepszego poznania się. Nasi goście mieli okazje poznać Trójmiasto i okolice. Tematem przewodnim naszego spotkania i programu było Morze Bałtyckie. Uczestniczyliśmy w warsztatach w gdyńskim Muzeum Emigracji i
Akwarium. W programie były też wspólne warsztaty kulinarne w K5, które okazały się absolutnym hitem. Nasza grupa miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych począwszy od obierania warzyw, a kończąc na przyprawianiu sałatki. Uczniowie z Kilonii uczestniczyli również w lekcji języka polskiego, po której potrafili przedstawić się, wypowiadając kilka zdań w języku polskim! Nasi goście wyjeżdżali bardzo zadowoleni z pobytu Polsce, podkreślając przede wszystkim polską gościnność i serdeczność. Ta wymiana była czymś znacznie więcej, niż tylko spędzeniem wspólnego czasu, czy też okazją do podszkolenia języka obcego – przede wszystkim nawiązaniem przyjaźni, zdobyciem wzajemnego zaufania oraz przełamaniem stereotypów o stosunkach polsko-niemieckich. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają presję czasu i zostaną na naprawdę długi czas.

Zapraszam do galerii zdjęć

Lucyna Dorawa - Biłanicz